W regulacji poziomu cukru we krwi bierze też udział układ siateczkowo- śródbłonkowy

W regulacji poziomu cukru we krwi bierze też udział układ siateczkowo- śródbłonkowy.
Po podaniu dożylnym psom 10 ml 2 % kolargolu zawartość glukozy we krwi podwyższa się o 45-65 %.
Hiperglikemię stwierdza się też po usunięciu śledziony, która zawiera dużo tkanki siateczkowo-śródbłonkowej (Nikołajew).
Zahamowanie czynności układu siateczkowo-śródbłonkowego ma obniżać tworzenie się glikogenu i spalanie cukru w tkankach.
Poczyniono wiele spostrzeżeń świadczących o ważności dostatecznego dostarczania ustrojowi witaminy B1 dla normalnej przemiany węglowodanowej.
W razie braku witaminy B1 kwas mlekowy i pirogronowy gromadzą się w organizmie w nadmiernej ilości.
Witamina B1 po połączeniu z dwiema cząsteczkami kwasu fosforowego staje się kofermentem karboksylazy.
Bez dostatecznej ilości tego kofermentu (kokarboksylazy) dochodzi do nieprawidłowego spalania węglowodanów i gromadzenia się wytworów pośrednich, jak kwasu pirogronowego i mlekowego.
Witamina B1 poprawia tolerancję węglowodanów, zmniejsza wrażliwość na wstrząs hipoglikemiczny i działa ochronnie na wątrobę.
U chorych na cukrzycę stwierdza się czasem obniżenie poziomu witaminy B1 we krwi.
PRZEMIANA TŁUSZCZÓW Tłuszcze obok węglowodanów stanowią dla ustroju drugi ważny zapas energetyczny.
Tłuszcze są źródłem energii cieplnej.
Spalenie 100 g tłuszczu dostarcza naszemu organizmowi ponad 900 kal.
, a więc dwa razy więcej niż spalenie takiej samej ilości węglowodanów.
Po wchłonięciu w jelicie cienkim tłuszcze mogą ulec w wątrobie rozmaitym przemianom: utlenieniu, odłożeniu, jako tłuszcz zapasowy w tkance podskórnej, otrzewnej, między włóknami mięśni, służą za materiał budulcowy dla tkanek.
Tkanka wątroby odkłada również tłuszcze i zawiera ich przeciętnie około 5 %, głównie w postaci fosfolipidów i tłuszczów obojętnych, natomiast ilość cholesterolu jest nieznaczna.
W wątrobie zachodzi energiczna przemiana związków tłuszczowych: kwasy tłuszczowe ulegają zamianie na bardziej nienasycone.
W tłuszczu wątroby Iiczba jodowa jest wyższa niż w tłuszczu spożytym.
Tłuszcze są przechowywane w wątrobie tylko czasowo, znaczna ich część zostaje przekształcona na fosfolipidy i w tej postaci wydzielona do krwi i dostarczona w niej poszczególnym narządom.
Tłuszcze i lipoidy są magazynowane w rozmaitych narządach, gdyż są one niezbędne do budowy i czynności życiowej komórek.
Doświadczenia Schoenheimera z użyciem deuterium wykazały, że kwasy tłuszczowe przed ich utlenieniem są najpierw wcielane do tkanki tłuszczowej.
Ta zaś nie jest bezwładną masą, ale częścią układu dynamicznego, z którego poszczególne kwasy tłuszczowe stale są wycofywane i odkładane
[patrz też: pizza od łysego, pizza od górala kraśnik, pizza u rudika ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza od górala kraśnik pizza od łysego pizza u rudika