W przemianie węglowodanów bierze również udział kora nadnerczy

W przemianie węglowodanów bierze również udział kora nadnerczy.
Jeśli kotom usuniemy nadnercza, to tracą one zdolność utrzymania prawidłowego poziomu glikogenu w wątrobie i w mięśniach.
Wstrzyknięcie wyciągów kory nadnerczy normalnym zwierzętom znajdującym się na czczo powoduje wzrost zawartości glikogenu w wątrobie i cukru we krwi, równocześnie wzrasta w moczu ilość azotu, dochodzi do tworzenia się węglowodanów z białek i przyspiesza się zamiana glukozy w glikogen.
Jeszcze w roku 1901 Blum wykazał, że wstrzyknięcie psu wyciągu z istoty rdzennej nadnerczy powoduje przecukrzenie krwi i cukromocz.
Działa tu adrenalina, która jest antagonistką insuliny.
Działanie adrenaliny jest uzależnione od zapasów glikogenu w wątrobie.
Przy wstrząsie hipoglikemicznym można podać w celach leczniczych adrenalinę, nie osiągniemy jednak pomyślnego wyniku, jeśli organizm nie ma w wątrobie i mięśniach glikogenu.
Wszyscy klinicyści wiedzą dobrze, że u chorych cierpiących na nadczynność tarczycy występują zaburzenia w przemianie węglowodanów, a kiedy cukrzycy towarzyszy nadczynność tarczycy, to przebieg choroby jest szczególnie ciężki.
Podanie tyroksyny powoduje wzmożenie rozpadu białka, wzmożone spalanie tłuszczów i zmniejszenie glikogenu w wątrobie, pod wpływem tyroksyny może wystąpić cukromocz, a krzywa tolerancji węglowodanowej przypomina wyniki widywane w cukrzycy.
Według Nikołajewa tyroksyna oddziałuje- na przemianę węglowodanową w trojaki sposób.
Wzmaga ona spalanie cukru, wzmaga napięcie układu współczulno-nadnerczowego i utrudnia odkładanie się glikogenu oraz hamuje czynność aparatu wysepkowego w trzustce.
U osób z nadczynnością tarczycy stwierdza się podwyższenie podstawowej przemiany materii, ciepłoty ciała i swoiście dynamicznego działania pokarmów, tolerancja na węglowodany jest obniżona, we krwi stwierdza się wyższy niż prawidłowo poziom cukru zarówno na czczo, jak i po obciążeniu glukozą.
O wzmożeniu czynności układu współczulno-nadnerczowego świadczą m.
in.
zaburzenia sercowo-naczyniowe, tak częste u chorych z nadczynnością tarczycy.
U chorych tych stwierdza się też często zmiany zanikowe trzustki.
Na regulację poziomu cukru we krwi ma także wpływ i układ mięśniowy, pochłania on cukier z krwi, tworzy glikogen.
Zwłaszcza podczas pracy fizycznej układ mięśniowy stanowi ważny czynnik obniżający poziom cukru we krwi.
W czasie długotrwałych wysiłków sportowych (np.
bieg maratoński, długodystansowe biegi narciarskie) stwierdzano obniżenie się poziomu cukru we krwi.
W tych konkurencjach sportowych konieczne jest, więc dożywianie zawodników na trasie
[podobne: pizza u rudika, dobrzemitu, pizza z radości ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: dobrzemitu pizza u rudika pizza z radości