Stany niedokrwistości są również stanami hipoproteinemii

Stany niedokrwistości są również stanami hipoproteinemii.
Hemoglobina stanowi około 2 % białek całej krwi (15-16 g Hb na 100 ml krwi, 6,5-1,5 g białek osocza, razem 22-24 g na 100 ml).
Poziom hemoglobiny zależy u ludzi zdrowych, od jakości pożywienia.
Ustrój potrzebuje do budowy hemoglobiny białka, żelaza i porfiryn.
Jeżeli brak jest białka, to cząsteczka hemoglobiny nie może powstać nawet w razie obfitego dostarczania ustrojowi żelaza.
W badaniach doświadczalnych na zwierzętach wykazano, że ustrój stara się zabezpieczyć przede wszystkim syntezę hemoglobiny i na ten cel przede wszystkim przeznacza swoje rezerwy białkowe.
Nawet synteza białek osocza ulega pierwej ograniczeniu niż synteza hemoglobiny.
Poziom hemoglobiny we krwi zależy od wielu czynników, ale wśród nich bardzo ważne znaczenie ma dostarczenie białek, żelaza i witamin.
Określenie poziomu hemoglobiny może, więc w pewnej mierze służyć nam za jedną z prostych pomocniczych metod określania stanu odżywienia, metoda ta nadaje się zwłaszcza do określania stanu odżywienia szerokich warstw ludności.
Paiuch w latach 1946-47 i UH8 badał poziom hemoglobiny, u ludności Łodzi.
Badania wykonane w okresie pierwszym, wkrótce po długich latach, okupacji, wykazały znaczny niedobór hemoglobiny; więcej niż, połowę wszystkich badanych trzeba było zaliczyć do niedokrwistych.
Niskie wartości hemoglobiny zanotował wówczas Paluch zwłaszcza u włókniarek (10,90 % Hb), włókniarzy (11,76 % Hb), metalowców (11,74 % Hb) i pracowników umysłowych (11,91 % Hb).
W okresie 1/2-rocznym, dzielącym oba badania, nastąpił bardzo Znaczny wzrost poziomu hemoglobiny wśród przedstawicieli wszystkich grup zawodowych.
Poprawa ta nastąpiła niewątpliwie pod wpływem polepszenia się warunków odżywiania, wyrównania niedoborów pokarmowych, zwłaszcza w zakresie białek pochodzenia zwierzęcego.
W wykrywaniu i ocenie stopnia rozwoju niedoborów pokarmowych pewne usługi może nam oddać również badanie radiologiczne.
Radiologicznie można łatwo wykazać zmiany w układzie kostnym w przebiegu gnilca, krzywicy, zmiękczenia kości.
Szereg badaczy opisało również zmiany zarysu błony śluzowej i ruchomości ścian jelita cienkiego w niedoborach zespołu witamin B.
Charakter uszkodzeń układu kostnego idzie w parze z natężeniem niedoborów pokarmowych i z czasem ich trwania.
W krzywicy dochodzi do zaburzeń w kostnieniu: powstaje kość niepełnowartościowa, działanie osteoblastów jest niewystarczające i nie dochodzi do pełnego fizjologicznego zwapnienia.
W obrazie rentgenowskim brak jest wyraźnej granicy między nasadami i chrząstkami przynasadowymi, linia nasadowa staje się niewyraźna i nieregularna, dochodzi do zatarcia nasadowego końca trzonu kości
[hasła pokrewne: dobrzemitu, pizza na wypasie, pizza u dziada ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: dobrzemitu pizza na wypasie pizza u dziada