Ankiety żywnościowe

Ankiety żywnościowe wykazują, że istnieje wyraźna zależność, między jakością pożywienia a zachorowalnością, niezdolnością do pracy i śmiertelnością.
We Francji na wybrzeżach Morza Śródziemnego (zwłaszcza w Marsylii) w latach 1941-43, gdzie najgorzej przedstawiała się sprawa odżywiania, śmiertelność wzrosła od 20-50 %.
Wzrost śmiertelności stwierdzono głównie wśród dzieci do lat 4, wśród młodzieży w okresie pokwitania i wśród starców.
Oprócz ankiet cenne usługi w wykrywaniu niedoborów pokarmowych może nam oddać staranne badanie lekarskie.
Należy podkreślić, że objawy kliniczne występuj ą w późnych okresach niedoborów pokarmowych i nie zawsze są ściśle patognomoniczne.
Stwierdzenie objawów krzywicy u dziecka mówi nam o niedostatecznej zawartości w pożywieniu witaminy D i wapnia.
Stwierdzenie zmierzchowej ślepoty, biegunki (zmiany w nabłonku jelitowym), zahamowanie wzrostu, nadmierne rogowacenie mieszków włosowych – przemawiają za niedoborem witaminy A.
W hipowitaminozie B1 nie ma objawów charakterystycznych, stwierdzamy jednak zwykle w wywiadzie szybkie męczenie się, zawroty głowy, utratę łaknienia, zaparcie stolca, skargi na nieokreślone bóle nóg, kurcze w łydkach.
Często daje się też stwierdzić zanik czucia wibracyjnego, wygórowanie, a potem zanik odruchów.
W daleko posuniętych okresach występują stany zapalne nerwów obwodowych, oczopląs, bezład, zanik węchu i smaku.
W hipowitaminozie B2 występuje światłowstręt, pieczenie i swędzenie spojówek (piasek pod powiekami), zmniejsza się ostrość wzroku.
Kąciki ust pękają, stwierdza się też zmiany na języku; którego powierzchnia ulega spłaszczeniu i przybiera barwę żywoczerwoną.
Dość typowe są zmiany oczne, jak światłowstręt i wrastanie naczyń do rąbka rogówki z obwodu.
W hipowitaminozie C zjawia się uczucie wyczerpania, szybkiego męczenia się.
Jeszcze w roku 1936 Demole ogłosił pracę o zmęczeniu wiosennym.
Objaw ten jest bardzo rozpowszechniony w okresie, gdy w przyrodzie, która zaczyna – budzić się do życia, następuje przełom (działanie promieni pozafiołkowych).
Przy końcu zimy szczególnie częste są też zakażenia górnych dróg oddechowych, grypa itp.
Objawy te są pewnie następstwem kryzysu hormonalnego i niedoboru witamin w okresie zimowym.
Obniża się zwłaszcza działanie nadnerczy wobec niedoboru witaminy C.
Do dość często stwierdzanych objawów w hipowitaminozie C należy też krwawienie z dziąseł, zwłaszcza z okolic brodawek międzyzębowych.
Dziąsła stają się zaczerwienione i obrzękłe, odstają od zębów, dochodzi do krwawienia, a w okresie daleko posuniętym do zmian martwiczych – zęby chwieją się i wypadają
[patrz też: pizza z nowolipek, pizza u rudika, pizza po zbóju ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: pizza po zbóju pizza u rudika pizza z nowolipek